چند روز به دور از طلا قهرمانی جهان کشتی / نفرین بلگراد ادامه دارد!


ناکامی غیرمنتظره کشتی گیران ایرانی در دومین روز از رقابت های قهرمانی جهان برای ما طلا گرفت.

طبق گزارش هواداران، انتظار هنوز به پایان نرسیده است. این نفرین هنوز پابرجاست بعد از شکست کاپیتان های کشتی ایران امیدوار بودیم که کشتی آزاد جورکش به کاروان کشتی های ایران تبدیل شود و از دنیای صربستان برای ما طلا بگیرد. امیدی که روز اول با حسن یزدانی و محمد نخودی داشتیم، حتی زمانی که امیرحسین زارع در ثانیه های پایانی مقابل طاها آکگل از ترکیه غافلگیر شد، باز هم در دل امیدوار بودیم که دو فینالیست از ایران بیرون بیایند. برد در روز دوم، آنها به ما طلا دادند، اما این رویا محو شد.

در روز دوم جنگ ایران و آمریکا، این یونس امامی بود که با تساوی ضعیف مقابل کایل دایک، سری بازنده ها را آغاز کرد، سپس نوبت به نخودی رسید تا چهارمین باخت ایران را مقابل جردن باروز کهنه کار به ثبت برساند، اما بدون شک این بود. تلخ ترین شکست حسن یزدانی.

مصمم بودیم پیروزی پلنگ جویبار مقابل قهرمان آمریکا را تکرار کنیم، اما حسن یزدانی در یک مسابقه بد و ناامیدکننده به دیوید تیلور ۷ امتیاز داد تا جادوگر انتقام باخت سال گذشته را از یزدانی به بدترین شکل ممکن و در حسرت طلای کشتی ایران گرفت. ادامه دارد.

این ناکامی های سریال آنقدر تلخ بود که طعم درخشش و فینالیست شدن کامران قاسم پور را در هم شکست، حتی مدال برنز امیرحسین زارع نیز در سایه ناکامی در کسب مدال طلا و باخت های پیاپی به غول های آمریکا چندان دیده نشد.

به هر حال ۲ مدال نقره و یک برنز حاصل کار نمایندگان کشورمان در چهار وزن نخست رقابت های کشتی آزاد قهرمانی جهان در صربستان بود.

در روزهای ۲۴ تا ۲۵ سپتامبر، مسابقات چهار وزن اول مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان در بلگراد صربستان برگزار شد. در پایان محمد نخودی در وزن ۷۹ کیلوگرم مدال نقره و حسن یزدانی در وزن ۸۶ کیلوگرم و امیرحسین زارع در وزن ۱۲۵ کیلوگرم به مدال برنز دست یافتند.

– در وزن ۷۹ محمد نخودی در دور نخست مقابل یعقوب شیخ جمال کشتی گیر روسی تبار رومانیایی با نتیجه ۷ بر ۶ به برتری رسید. وی در دور بعد دولگون آلتانزول از مغولستان را با نتیجه ۱۰ بر صفر شکست داد و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. در این مرحله ناخودی بکزاد عبدالرحمن اف قهرمان المپیک و دارنده مدال برنز قهرمانی جهان از ازبکستان را با نتیجه ۱۰ بر ۵ شکست داد و راهی مرحله نیمه نهایی شد. وی در این مرحله با نتیجه ۵ بر ۴ از سد واسیل میخائیلوف از اوکراین گذشت و به فینال راه یافت اما در این دیدار مقابل جردن باروز قهرمان المپیک و جهان از آمریکا با نتیجه ۴ بر ۲ شکست خورد و نقره گرفت. مدال .

– وزن ۸۶ کیلوگرم حسن یزدانی پس از استراحت در دور نخست در دور دوم مقابل ایوان ایچیزلی از مولداوی با نتیجه ۱۰ بر صفر به برتری رسید. وی در دور سوم و یک چهارم نهایی سباستین جزیرزنسکی از لهستان را با نتیجه ۱۱ بر صفر شکست داد و راهی نیمه نهایی شد. یزدانی در این مرحله بوریس ماکویف دارنده مدال نقره جهان از اسلواکی را ۱۰ بر صفر شکست داد و راهی فینال شد. وی در فینال با نتیجه ۷ بر ۱ دیوید تیلور قهرمان المپیک و جهان از آمریکا را شکست داد و به مدال نقره رسید.

– وزن ۱۲۵ کیلوگرم امیرحسین زارع پس از استراحت در دور اول در دور دوم با نتیجه ۳ بر صفر مقابل شی وی دنگ دارنده مدال های نقره و برنز جهان از چین به برتری رسید. وی در دور سوم و در مرحله یک چهارم نهایی الکساندر خوتسیانفسکی سوم جهان از اوکراین را ۱۰ بر صفر شکست داد و به نیمه نهایی راه یافت. زارع در این دیدار با نتیجه ۴ بر ۲ طاها آکگل قهرمان جهان و المپیک از ترکیه را شکست داد و راهی بازی تعیین تکلیف شد. او در آن مسابقه موفق شد با نتیجه ۸ بر صفر آمارور دسی از کانادا را شکست دهد و به مدال برنز دست یابد.

– امیرمحمد یزدانی روز گذشته در قرعه کشی وزن ۷۰ کیلوگرم به مصاف حریف اسرائیلی رفت و در روز مسابقه به دلیل ۳۰۰ گرم وزن بیشتر از حد مجاز وزنه باز ماند و از دور رقابت ها کنار رفت.

رده بندی انفرادی اوزان فوق به شرح زیر است:

۷۰ کیلوگرم: ۱- تایشی ناریکانی (ژاپن) ۲- زین رادرفورد (آمریکا) ۳- آرنازار آکمتالیف (قرقیزستان) و زورابی یاکوبیشویلی (گرجستان)
۷۹ کیلوگرم: ۱- جردن باروز (ایالات متحده آمریکا) ۲- محمد ناچودی (ایران) ۳- ارسلان بوداجاپوف (قرقیزستان) و واسیل میخائیلوف (اوکراین)
۸۶ کیلوگرم: ۱- دیوید تیلور (ایالات متحده آمریکا) ۲- حسن یزدانی (ایران) ۳- بوریس ماکویف (اسلواکی) و عظمت دولتبایکوف (قزاقستان)
۱۲۵ کیلوگرم: ۱- طاها آکگول (ترکیه) ۲- لخاگوگارل منختور (مغولستان) ۳- امیرحسین زارع (ایران) و گنو پترایشویلی (گرجستان)

در پایان رقابت‌های چهار وزن برتر، تیم آمریکا با ۷۸ امتیاز در مکان اول، ایران با ۵۵ امتیاز دوم و تیم‌های گرجستان، ژاپن و ترکیه با ۳۸ امتیاز سوم تا پنجم هستند. به ترتیب ۳۳ و ۳۱ امتیاز.

فردا (شنبه) و در رده بندی و فینال سه وزن دوم، یونس امامی در وزن ۷۴ کیلوگرم برای کسب مدال برنز و کامران قاسم پور در ۹۲ کیلوگرم برای کسب مدال طلا به مصاف حریفان می روند.

همچنین فردا (شنبه) از ساعت ۱۳ مسابقات مقدماتی در اوزان ۶۱، ۶۵ و ۹۷ کیلوگرم برگزار می شود و رضا اطری، رحمان عموزاد و محمدحسین محمدیان به مصاف حریفان خود می روند.