قهرمانی کشتی جهان پایان خوش کشتی شاهنامه در بلگراد نحس/ ۷ مدال رنگارنگ نایب قهرمان


تیم ایران با ۷ مدال رنگارنگ نایب قهرمان مسابقات جهانی کشتی شد.

طبق گزارش هواداران، این پایان کار است. داستان به پایان رسید. پایان شاهنامه خوب بود. پایان عالی نبود، اما خوب تمام شد. گرفتن طلای ۲۴ عیار بیشتر طعم گاز نقره کم رنگ و تأثیر فنی تلخ محمدیان را از بین برد. تیم ایران اگرچه این رقابت ها را مقتدرانه و جذاب آغاز نکرد اما با طلای بی رحمانه رحمان به پایان رسید تا کاروان ایران با ۷ مدال رنگارنگ کار خود را در رقابت های جهانی به پایان برساند. نتیجه ای که در مجموع به کشتی ایران نمره قابل قبولی می دهد اما نباید چشم بر اتفاقات تلخ و ناکامی های خیره کننده ای چون ناکامی حسن یزدانی بست.

مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان روزهای ۲۴ تا ۲۷ شهریورماه در بلگراد صربستان برگزار شد و تیم ایران با کسب ۲ مدال طلا، ۳ مدال نقره و ۲ مدال برنز نایب قهرمان مسابقات جهانی کشتی آزاد صربستان شد.

در این مسابقات تیم ایران از رحمان عموزاد در ۶۵ کیلوگرم و کامران قاسم پور در ۹۲ کیلوگرم، رضا اطری در ۶۱ کیلوگرم، محمد نخودی در ۷۹ کیلوگرم و حسن یزدانی در ۸۶ کیلوگرم به مدال طلا دست یافت، یونس امامی به مدال نقره رسید و قهرمان شد. مدال برنز وزن ۷۴ کیلوگرم و امیرحسین زارع در وزن ۱۲۵ کیلوگرم.

در رده بندی تیمی آمریکا با ۱۹۸ امتیاز قهرمان شد و تیم ایران با ۱۵۰ امتیاز دوم شد. تیم ژاپن نیز با ۷۰ امتیاز سوم شد.

نتایج کشتی گیران کشورمان و رده بندی انفرادی و تیمی این رقابت ها به شرح زیر است:

وزن ۵۷ کیلوگرم علیرضا سرلک در دور نخست مقابل وان هوژو از چین با نتیجه ۶ بر ۲ شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی گیر مقابل گیلمان از آمریکا در نیمه نهایی، نماینده کشورمان از دور رقابت ها کنار رفت.

در وزن ۶۱ کیلوگرم رضا اطری در دور نخست بصیرعلی لی از مقدونیه را با نتیجه ۱۱ بر یک شکست داد. وی در دور بعد با نتیجه ۴ بر صفر اسلام بازرگان اف از آذربایجان را شکست داد و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. وی در این مرحله ۶ بر ۳ گئورگی وانگلوف از بلغارستان را شکست داد و راهی نیمه نهایی شد. آتاری در این مرحله با نتیجه ۵ بر ۳ از سد نارانخو نارمانداخ مغولستان گذشت و راهی فینال شد. وی در آن مسابقه مقابل ری هیگوچی دارنده مدال نقره المپیک از ژاپن شکست خورد و به مدال نقره دست یافت.

در وزن ۶۵ کیلوگرم رحمان عموزاد خلیلی در دور نخست با نتیجه ۸ بر یک جون سوک یون از کره جنوبی را شکست داد. وی در دور بعد اسماعیل موزوکایف شماره ۳ جهان از مجارستان را با نتیجه ۶ بر صفر شکست داد و به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت. وی در این مرحله عادل اوسپانوف از قزاقستان را با نتیجه ۱۳ بر ۲ شکست داد و راهی نیمه نهایی شد. در این مرحله عموزاد خلیلی با نتیجه ۹ بر ۲ حاجی علی اف قهرمان جهان و دارنده مدال نقره و برنز المپیک از آذربایجان را شکست داد و راهی فینال شد. در آن مسابقه او جان دیاکومیهالیس از آمریکا را با نتیجه ۱۳ بر ۵ شکست داد و مدال طلا را از آن خود کرد.

در وزن ۷۰ کیلوگرم امیرمحمد یزدانی به دلیل نرسیدن به حدنصاب از مسابقات کنار رفت.

در وزن ۷۴ کیلوگرم یونس امامی پس از استراحت در دور نخست در دور بعد انریکه پرز کاستیلانوس از گواتمالا را با نتیجه ۱۰ بر صفر شکست داد. وی در دور بعد با نتیجه ۱۰ بر صفر آرمان آندروسی از استونی را شکست داد و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. وی در این مرحله توران بایراموف از آذربایجان را با نتیجه ۸ بر ۴ شکست داد و راهی نیمه نهایی شد. امامی در این مرحله در یک بازی نزدیک ۲ بر ۲ مغلوب کایل داک قهرمان جهان و دارنده مدال برنز المپیک از آمریکا شد و به بازی تعیین تکلیف راه یافت. در آن دیدار حریف وی با نتیجه ۶ بر صفر ساگار جاگلان از هند را شکست داد و به مدال برنز دست یافت.

محمد نخودی در وزن ۷۹ در دیداری خیره کننده در دور اول ۷ بر ۶ یعقوب شیخ جمال کشتی گیر روسی الاصل رومانیایی را شکست داد. وی در دور بعد با نتیجه ۱۰ بر صفر دولگون آلتانزول از مغولستان را شکست داد و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. وی در این مرحله بکزاد عبدالرحمن اف قهرمان المپیک و دارنده مدال برنز جام جهانی از ازبکستان را ۱۰ بر ۵ شکست داد و راهی نیمه نهایی شد. ناخودی در این مرحله با نتیجه ۵ بر ۴ از سد واسیل میخائیلوف از اوکراین گذشت و راهی فینال شد. وی در این دیدار مقابل جردن باروز قهرمان المپیک و جهان از آمریکا با نتیجه ۴ بر ۲ شکست خورد و به مدال نقره دست یافت.

وزن ۸۶ کیلوگرم حسن یزدانی پس از استراحت در دور نخست در دور دوم مقابل ایوان ایچیزلی از مولداوی با نتیجه ۱۰ بر صفر به برتری رسید. وی در دور سوم و یک چهارم نهایی سباستین جزیرزنسکی از لهستان را با نتیجه ۱۱ بر صفر شکست داد و راهی نیمه نهایی شد. یزدانی در این مرحله بوریس ماکویف دارنده مدال نقره جهان از اسلواکی را ۱۰ بر صفر شکست داد و راهی فینال شد. وی در فینال با نتیجه ۷ بر ۱ مقابل دیوید تیلور قهرمان المپیک و قهرمان جهان از آمریکا شکست خورد و به مدال نقره دست یافت.

کامران قاسم پور در وزن ۹۲ کیلوگرم پس از ریکاوری در دور اول، در دور دوم با نتیجه ۱۰ بر صفر از سد عدلان ویسخانف از فرانسه گذشت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. وی در این مرحله با نتیجه ۷ بر ۲ احمد باتایف از بلغارستان را شکست داد و راهی نیمه نهایی شد. او در این مرحله میریانی میسورادزه از گرجستان را با نتیجه ۵ بر ۰ شکست داد و راهی فینال شد. در آن مسابقه قاسم پور با نتیجه ۲ بر صفر جی دان کاکس قهرمان جهان از آمریکا را شکست داد و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۹۷ کیلوگرم پس از استراحت در دور نخست، محمدحسین محمدیان در دور دوم با نتیجه ۱۰ بر صفر ساموئل شرر از سوئیس را شکست داد و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. وی در این مرحله ۸ بر ۵ مقامد زاخاریف از اوکراین را شکست داد و به نیمه نهایی راه یافت. محمدیان در مرحله نیمه نهایی مقابل کایل اسنایدر، قهرمان المپیک و جهان از آمریکا با نتیجه ۴ بر یک شکست خورد و راهی بازی تعیین تکلیف شد. او در آن مسابقه با نتیجه ۶ بر ۴ مغلوب ماگومدخان ماگومدوف از آذربایجان شد و با ضربه فنی به مقام پنجم رسید.

در وزن ۱۲۵ کیلوگرم امیرحسین زارع پس از استراحت در دور نخست در دور دوم مقابل شی وی دنگ دارنده مدال های نقره و برنز جهان از چین با نتیجه ۳ بر صفر به برتری رسید. وی در دور سوم و در مرحله یک چهارم نهایی الکساندر خوتسیانفسکی سوم جهان از اوکراین را ۱۰ بر صفر شکست داد و راهی نیمه نهایی شد. زارع در این دیدار ۴ بر ۲ طاها آکگل قهرمان جهان و المپیک از ترکیه را شکست داد و وارد دیدار رده بندی شد. او در آن مسابقه موفق شد با نتیجه ۸ بر صفر آمارور دسی از کانادا را شکست دهد و به مدال برنز دست یابد.

۵۷ کیلوگرم: ۱- زلیم خان آباکاروف (آلبانی) ۲- توماس گیلمن (آمریکا) ۳- زنابازار زنده بود (مغولستان) و استوان میشیچ (صربستان)…۲۳- علیرضا سرلک (ایران)

۶۱ کیلوگرم: ۱- ری هیگوچی (ژاپن) ۲- رضا آتاری (ایران) ۳- آرسن هاروتونیان (ارمنستان) و نارانخو نارمانداخ (مغولستان)

۶۵ کیلوگرم: ۱- رحمان عموزاد خلیلی (ایران) ۲- جان دیاکومیهالیس (ایران) ۳- اسماعیل موزوکایف (مجارستان) و باجرانگ (هند)

۷۰ کیلوگرم: ۱- تایشی ناریکانی (ژاپن) ۲- زین رادرفورد (آمریکا) ۳- آرنازار آکمتالیف (قرقیزستان) و زورابی یاکوبیشویلی (گرجستان)

۷۴ کیلوگرم: ۱- کایل داک (آمریکا) ۲- تیموراز سالکازانوف (اسلواکی) ۳- یونس امامی (ایران) و فرانک چامیزوه (ایتالیا)

۷۹ کیلوگرم: ۱- جردن باروز (آمریکا) ۲- محمد نخودی (ایران) ۳- ارسلان بوداجاپوف (قرقیزستان) و واسیل میخائیلوف (اوکراین)

۸۶ کیلوگرم: ۱- دیوید تیلور (آمریکا) ۲- حسن یزدانی (ایران) ۳- بوریس ماکویف (اسلواکی) و عظمت دولتبایکف (قزاقستان)

۹۲ کیلوگرم: ۱- کامران قاسم پور (ایران) ۲- جی دن کاکس (آمریکا) ۳- عثمان نورماگومدوف (آذربایجان) و میریانی میسورادزه (گرجستان)

۹۷ کیلوگرم: ۱- کایل اسنایدر (آمریکا) ۲- باتیربیک تساکلوف (اسلواکی) ۳- ماگومدخان ماگومدوف (آذربایجان) و گیوی ماچاراشویلی (گرجستان) ۵- محمدحسین محمدیان (ایران)

۱۲۵ کیلوگرم: ۱- طاها آکگول (ترکیه) ۲- لخاگوگرل منختور (مغولستان) ۳- امیرحسین زارع (ایران) و گنو پترایشویلی (گرجستان)

امتیاز تیم: ۱- آمریکا ۱۹۸ امتیاز ۲- ایران ۱۵۰ امتیاز ۳- ژاپن ۷۰ امتیاز ۴- مغولستان ۶۵ امتیاز ۵- گرجستان ۶۵ امتیاز ۶- اسلواکی ۵۵ امتیاز ۷- ترکیه ۴۷ امتیاز ۸- بلغارستان ۴۲ امتیاز ۹- آذربایجان ۴۰ امتیاز ۱۰ – هند ۳۷ امتیاز